Знайшов цікаву й оптимістичну статистику:
«За офіційною статистикою у нас на 100 шлюбів маємо 60-70 розлучень. А я певен, що на 100 шлюбів маємо 100 розлучень. У нас сімей як таких немає. Просто люди ізольовано живуть на одній території, ізольовано один від одного. … Отакі у нас сім’ї, що людей разом тримає тільки зовнішня оболонка. Я досліджував сім’ї, де шлюб тривав років 10-15, і задавав питання такого типу: «ви б зараз вийшли заміж за вашого чоловіка, при цьому все повториться, як було». І навпаки. В результаті тільки 5% чоловіків не жалкували, що одружилися на цій жінці. І 9% жінок. Однак, припустімо, я згоден з нею одружитися, а моя дружина за мене зараз би заміж не вийшла, якщо по-новому. Отак із 11 400 сімей таких знайшлося аж п’ять, де підтвердився взаємний вибір тобто 0,05%» (д.м.н. М. Литвак).
Це з інтерв’ю, точних статистичних даних я не знайшов, тож може і популізм. В Україні у 2015 було 300 000 шлюбів і 130 000 розлучень. Тобто десь 45%, але якщо не враховувати другі-треті-десяті шлюби, то буде значно більше.
У принципі, якщо говорити про взаємне кохання, то цифра у 0,05% пар (або й менше, бо хтось міг прибрехати) видається мені правдоподібною. Якщо під коханням розуміти не закоханість, не дружбу, не «любов до ближнього», не пристрасть, не любовну залежність, не симпатію, не жалість, не співчуття, не страх самотності чи ще купу різних інших тимчасових емоційних станів. А щось, що не минає. Це може пояснити, чому за три десятки років свого життя я так і не побачив жодної пари, у випадку якої я би повірив, що там взаємне кохання. І щоби при цьому не помилився, бо взагалі-то кілька було, але всі потім розлучилися чи розійшлися. Можна було б сказати, що нетимчасове кохання рідкість, тож можна словом «кохання» називати тимчасове явище, але філолог у мені протестує: для тимчасового явища є чудове слово «закоханість». Тож я би називав коханням лише вічний феномен, недоступну ідею, яка всіх так приваблює¸ але в реальності реалізується аж у 0,05% щасливчиків.
Висновок із цього: вигідніше робити відеоігри про вічне кохання, знімати фільми чи писати романи, там return on investment точно буде, на відміну від реальності.